Padomi pašmotivācijai, strādājot attālināti un dzīvojot pašizolācijā

Ārkārtējais stāvoklis ir ieviesis izmaiņas mūsu visu ikdienā, un ir būtiski mainījušies ikdienas paradumi. Kamēr dažiem ir grūti cīnīties ar vientulību un disciplīnu, citiem ir prieks un bauda mēnesi dzīvot, strādājot mājas režīmā. Kā saglabāt produktivitāti un možu garu, strādājot attālināti? 

 1. Seko darba grafikam un ievēro disciplīnu. Ieplāno un strādā darba stundas tāpat kā darba vietā, bez virsstundām un sākot strādāt laikā. Grafikā ieplāno pauzes, kad piecelties, pastaipīties, pastaigāt, uzkost kādu uzkodu, vai pagatavot tēju vai kafiju. Pauzes, pareizi izmantotas, paaugstina produktivitāti. 
 2. Darba zona. Atdaliet darba zonu no dzīvojamās vai ēšanas zonas. Mājās ir iespēja izmēģināt dažādas darba vietas, var arī kādu brīdi pastrādāt pie virtuves galda, bet strādāšana, sēžot gultā, nav ergonomiska. Video pārraidei jāpadomā par atbilstošu fonu, lai mazāk detaļu, un pareizu apgaismojumu sejai no priekšpuses. Daudz kvalitatīvāka skaņa ir tad, ja izmanto austiņas, tas arī ir konfidenciālāk. Liela nozīme ir krēslam, tā ir vērtība, kurā droši vērts investēt. 
 3. Būt netraucētam un fokusā. Ar ģimenes locekļiem vienojies, kā mijiedarboties attālināta darbā laikā. Vai viņi drīkst traucēt, vai, piemēram, jāsūta ziņa WhatsApp, lai saņemtu atļauju ienākt istabā. Un jāsaprot, ka darbs no mājām nenozīmē vairāk laika mājas darbiem vai bērniem. Fokusēšanās laiku sarunai, sapulcei vai konkrētam darbam organizē, atslēdzot visas notifikācijas un pabrīdinot, ka nebūsi pieejams.
 4. Atceries dzert ūdeni pietiekošā apjomā. Padomā par īpašāku tējas vai kafijas krūzi. Tāpat, pie datora strādājot, var aizmirst ēdienreizes – uzliec atgādinājuma zvanu konkrētam laikam pusdienām un pēcpusdienas tējai.
 5. Rūpējies par savu fizisko labsajūtu, ievēro higiēnu un izmanto iespēju regulāri iet dušā. Vingro, beidzot tam ir laiks, gan savā rīta programmā, gan arī darba pauzēs.
 6. Dodies ārā vismaz reizi dienā. Arī tad, ja ir slikti laika apstākļi, svaigs gaiss, kustība un dabiskā gaisma dos uzmundrinājumu un motivāciju tālākam darbam.
 7. Atceries un attīsti vienu savu hobiju, lasīt grāmatas, klausīties audio grāmatas, zīmēt, krāsot, rakstīt. Esot izolācijā, ir vērtīgi rakstīt dienasgrāmatu, lai nav sajūtas, ka dienas ir vienādas, kā arī domas izteiksmes trenēšanai.
 8. Ieplāno laiku mācībām. Šobrīd ir plašas, arī bezmaksas, iespējas Udemy.com, Coursera.com, protams, Youtube.com. Kursi pieejami visās iespējamās zinātnes un prasmju jomās un dažādiem sagatavotības līmeņiem. Ar video apmācībām, reāliem pasniedzējiem un par papildu samaksu arī nodrošina diplomu, sertifikātu.
 9. Socializējies attālināti, izmanto video zvanu. Komunikācija ir atslēgas vārds šajā digitālās vientulības laikmetā. Esi pieejams komunikācijai, kā parastos darba apstākļos, tikai strādājot ar vairākiem komunikācijas kanāliem, sāc rītu ar apsveicināšanos ar kolēģiem, atbildi uzreiz, brīdini, ja kādu laiku nebūsi sasniedzams. Tērzēšana atbalsta neformālo komunikāciju, bet neaizstāj video, vai vismaz audio zvanu. Runājam, apspriežam, diskutējam arī attālināti, droši izmantojam tehnoloģiju sniegtās plašās iespējas – Google, Microsoft, Facebook risinājumus , WhatsApp, Telegram, Signal, Zoom, Teams, Whereby, Slack un daudzus citus iespējamos komunikācijas kanālus.

Veselība un drošība ir pirmajā vietā un nevienam šajā sarežģītajā laikā nav jājūtas, ka būtu jātiek galā vienam. Droši sazinies ar draugiem, kolēģiem, vērsies personāldaļā. Šobrīd ir laiks, kad visi esam vienoti kopā, tieši esot atsevišķi. Izmantosim tehnoloģijas un pašdiscpilīnu, lai padarītu mūsu dienu piepildītu un dzīvi laimīgāku. 

Pašizolācija, ko reāli darīt? Aplikācijas, spēles un idejas, kā pavadīt brīvo laiku telefonā un Latvijas dabā

Dodies.lv, Dabas Tūrisms, LVM Geo – trīs aplikācijas ar dabas takām, atpūtas vietām dabā, kas ir pieejamas mūsu pašu mīļajā Latvijā. Plānojot izbraucienu var izvēlēties tuvākos galamērķus, pieejami vietu foto, apraksti.

GeoCaching – agrāk, bezmaksas laikmetā, šī man bija ļoti iemīļota izziņas un piedzīvojuma spēle gan Latvijā, gan atrodoties ārvalstīs. Premium maksas versijā ir pieejams lielāks slēpņu skaits, bet arī bezmaksas versija var aizvest uz interesantām vietām tuvākajā apkārtnē. Katrā valstī ir tūkstošiem slēpņu, kuru katru var fiziski atrast, izmantojot GPS tālrunī. Kad slēpnis atrasts, ir jāparakstās slēpņa dienasgrāmatā un jāiereģistrējas aplikācijā, var slēpnī atstāt vai apmainīt kādu nieciņu. Bieži slēpnis paslēpts vēsturiski vai ģeogrāfiski nozīmīgā vietā, un ir pieejams pilns šīs vietas apraksts, bieži arī kādu padoms, kā to labāk atrast. Aplikācijā var lasīt arī iepriekšējo atradēju atstātos komentārus un bildes. Meklējot slēpni, jāievēro slepenība pret nejaušiem apkārtējiem. Šo jauko atrašanas prieku esmu piedzīvojis 61 reizi un novēlu katram piereģistrēt savu pirmo atrasto slēpni jau šogad.

Pokemen Go – senaizmirsts vecais, bet joprojām strādājošā spēle – jauniešiem un arī pieaugušie var doties reālās pastaigās, ķert pokemonus un vākt punktus speciālās stacijās, kas piesaistītas dažādiem vēsturiskiem un interesantiem objektiem tuvākajā apkārtnē. Un vienmēr tik forši noķert kādu pokemonu, vai, ilgāk fiziski staigājot, iznēsāt to no olas. 

Vienkāršas spēlītes telefonā, ko iesaku brīvajiem brīžiem:

 1. 2048 – vienkāršs saskaitīšanas aritmētikas treniņš, kuru var turpināt ilgu laiku, pieskaitīt divniekus un četriniekus, līdz sanāk 2048. 
 2. Skillz – izglītojošu spēļu komplekti, kas trenē ātrumu, reakciju, atmiņu, loģiku, fokusēšanos.
 3. Mahjong – vecā, labā ķīniešu spēle, kur, atrodot divus vienādus augšējos kauliņus, tos var noņemt. Vai izdosies atbrīvot galdiņu, noņemot visus līdz pēdējam?
 4. CandyCrushSaga – mūžīgais stāsts, atkarību raisoša spēle, kur jāsaliek trīs vai vairāk kristāli vienā rindā. Pazīstu divus cilvēkus, kas ir tikuši pāri 5000 līmenim un ģimeni, kura cīnījās ar tēvu, līdz viņš atslēdza šo spēli savā telefonā. Dažreiz jau var.

Lai visiem piepildīts šis pašizolācijas laiks un novēlu katram rast brīdi ne tikai “pasēdēt” telefonā, bet arī iziet ārā, ieelpot svaigu gaisu un apraudzīt mūsu Latvijas dabu.

For your settled mind and balance!

Contact us

Instagram

Instagram has returned invalid data.

© 2020 Jeremey R. Druvietis. All Rights Reserved.

Add to cart